Glavni trg 24
1240 Kamnik
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacije plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah so dela v preteklem tednu potekala v okrnjenem obsegu zaradi slabega vremena. Nadaljuje se z vrtenjem sider na petem plazu spodaj. Za sanacijo plazov v Lanišah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanacij.
Za stabilizaciji brežine v Stahovici ter sanaciji plazu v Tunjicah je v teku podpis pogodb. Izbrani so bili izvajalci za nadzora ter koordinacijo varstva in zdravja pri delu. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo sredstva za predmetni sanaciji.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Zaradi poslabšanja stanja na določenih plazovih in sprožitvi novih bo v tem tednu sledil ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za določitev nadaljnjih aktivnosti za sanacij. Na državo je bila posredovana tudi urgenca glede poslabšanja stanja na plazovih s prošnjo po hitrejši odzivnosti, da se prične s postopki za izvedbo javnih naročil za izvedbo sanacije.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 m3. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
V primeru dodatnih informacij glede ocenjene škode se občani lahko obrnejo na Tehnično pisarno Kamnik na telefonsko številko 030/363-034 ali preko elektronske pošte na naslov: tehnicna.pisarna@kamnik.si.
Dodatne informacije so dostopne na spletni povezavi: https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/ukrepi-drzave-za-pomoc-po-poplavah-avgusta-2023/.
Občina Kamnik je v preteklem tednu z izvajalcem del družbo Žuran, d. o. o. podpisala pogodbo za izvedbo rušenja stare Osnovne šole Frana Albrehta. Rušitev stare šole se bo izvedla skladno s pridobljenim gradbenim dovoljenjem.
Uvedba v delo in pričetek pripravljalnih del za rušenje se predvideva v drugem tednu meseca novembra. Rušenje se bo predvidoma izvajalo 75 dni od uvedbe v delo, pri rušenju bo potrebno ustrezno zaščititi obstoječe objekte v bližini ( športno dvorano, lamelo A nove OŠ Frana Albrehta) in urediti varne poti v neposredni bližini gradbišča. Rušenje dela stare šole, ki je v neposredni bližini športne dvorane in nove šole, bo izvajalec izvajal preko vikenda.
Vrednost rušitvenih del po pogodbi znaša 303.780 evorv z DDV, na delu porušene stare šole se bo v jesenskem času pričela izvedba zunanjih športnih in parkovnih površin med obema šolama.
Slovesnost ob 70. obletnici delovanja Lovske družine Stahovica
V soboto, 12. oktobra 2024, se je v gostilni Pri planinskem orlu odvila slavnostna prireditev ob praznovanju 70. obletnice obstoja in aktivnega delovanja Lovske družine Stahovica. Dogodka se je udeležil tudi župan Matej Slapar.
S pesmijo so nas v slovesnost popeljali Brkinsko-Kraški rogisti iz Kozine in pevci Lovskega pevskega zbora Zlatorog iz Vipave. Zatem je starešina Lovske družine Stahovica Anže Pintar pozdravil goste in jih ob jubileju popeljal skozi zgodovino Lovske družine Stahovica. Opomnil je, da je bilo že v prvih pravilih lovske družine napisano, da lovec ne sme biti samo ubijalec ter strelec, temveč tudi zaščitnik, gojitelj, opazovalec divjadi, ki mora imeti v sebi lovski nagon in čut ter ljubezen do narave.
V svojih govorih sta slavljencem čestitala podpredsednik Lovske zveze Slovenije Miran Štrukelj in predsednik Zveze lovskih družin Ljubljana Lado Bradač.
Čestitkam se je pridružil tudi župan Matej Slapar in dodal, da lovcev in njihovega dela ne smemo jemati za samoumevnega, saj sta njihova skrb in delo izredno pomembna za uravnavanje ravnovesja v naravi ter jim podelil čestitko z mislijo, da ohranjajo tradicijo lovstva in skrbijo za naravo ter življenje v njej.
Podeljene so bile značke in priznanja, uprizorjen je bil lovski ropot, ki je eden izmed lovskih običajev.
Praznovanje je pričalo o vrednotah skupnosti, kolegialnosti, vztrajnosti in predanosti, ki so Lovsko družino Stahovica skozi leta vodile do častnega jubileja. Ob tej priložnosti jim še enkrat čestitamo in se njim ter prav tako vsem ostalim lovskim družinam v Občini Kamnik zahvaljujemo za svoj doprinos.
10. abonma komedij v Mekinjah
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik, bo v sredo, 16. oktobra 2024, med 11. in 16. uro ob svetovnem dnevu oživljanja, na Glavnem trgu v Kamniku izvedel učne delavnice s področja preventive pri športnih aktivnostih ter delavnice temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED.
Ker so v središče letošnje tematike postavljeni prvi posredovalci in šport, bo rdeča nit dogodka srčni zastoj med športno dejavnostjo, pomen znanja temeljnih postopkov oživljanja in prisotnost avtomatskih defibrilatorjev na športnih dogodkih. Pri izvedbi delavnice bodo poleg ekipe nujne medicinske pomoči sodelovali še prvi posredovalci PGD Kamniška Bistrica ter Center za krepitev zdravja Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik.
Sistem prvih posredovalcev (PPO) je v občini Kamnik vzpostavljen že od leta 2019. Do danes smo v sistem vključili 12 prostovoljnih gasilskih društev ter izobrazili preko 200 prvih posredovalcev. V sistem PPO so vključena društva: PGD Gozd, PGD Kamniška Bistrica, PGD Motnik, PGD Sela, PGD Srednja vas, PGD Šmartno v Tuhinju, PGD Špitalič, PGD Zgornji Tuhinj, PGD Tunjice, PGD Šmarca, PGD Duplica in PGD Nevlje. Prvi posredovalec je posameznik, ki praviloma nima zdravstvene izobrazbe in je po opravljenem tečaju pripravljen nuditi prvo pomoč vsakomur. S tečajem posameznik pridobi teoretične in praktične veščine kako pristopiti do nenadno obolele ali poškodovane osebe, in je usposobljen pomagati pri zapori dihalne poti s tujkom, zaustavljanju večjih krvavitev ter izvajanju temeljnih postopkov oživljanja odraslih in otrok z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED).
Lokacije AED-jev so objavljene na spletni strani občine Kamnik: https://www.kamnik.si/objave/171.
Obveščamo vas, da bo javno razgrnjen Elaborat lokacijske preveritve za enoto urejanja prostora KE-26/128 z namensko rabo AK v občini Kamnik za določitev odstopanja od določil OPN Občine Kamnik, številka elaborata: URBI-2332, september 2024. Izdelovalec URBI d.o.o., Oblikovanje prostora, Trnovski pristan 2, 1000 Ljubljana, (ID št. PA: 4093), pooblaščena projektantka je dr. Darja Marinček, univ. dipl. inž. kraj. arh., identifikacijska številka: PKA PPN ZAPS - 0815. Pobudnik za izvedbo postopka lokacijske preveritve je družba PAX Svečarna Stele d.o.o., Bakovnik 3, 1241 Kamnik.
Elaborat lokacijske preveritve je izdelan za doseganje gradbenega namena, da se dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN skladno s 136. členom Zakona o urejanju prostora. Območje lokacijske preveritve predstavlja zemljišče s parcelno št. 1045/4 v k.o. 1911 Kamnik, površina parcele je 2.145 m².
Javna razgrnitev za zainteresirano javnost bo potekala od 4. oktobra 2024 do vključno 18. oktobra 2024. Ogled je možen v prostorih Občine Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik, II. nadstropje v ponedeljek, torek in četrtek od 8. do 15. ure, v sredo od 8. do 12. in od 13. do 17. ure ter v petek od 8. do 13. ure. V času trajanja javne razgrnitve bo gradivo objavljeno v digitalni obliki na spletni strani Občine Kamnik na naslednjih povezavah https://kamnik.si/objava/990636.
Način in rok za dajanje pripomb: v času javne razgrnitve ima zainteresirana javnost pravico dajanja pisnih pripomb in predlogov. Rok za podajo pripomb in predlogov poteče zadnji dan javne razgrnitve. Pripombe in predlogi se lahko vpišejo v knjigo pripomb na kraju javne razgrnitve ali pošljejo na naslov: Občina Kamnik, Glavni trg 24, Kamnik ali na elektronski naslov obcina@kamnik.si. Občina bo preučila vse pravočasno prejete pripombe, do njih zavzela stališča ter jih objavila na spletni strani občine.
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.