Glavni trg 24
1240 Kamnik
Poslikan lesen strop iz cerkve sv. Petra na Svetem Primožu pri Kamniku
Predstavitev konservatorsko- restavratorskih posegov
Črna pri Kamniku - Cerkev sv. Petra
EID 1-1881
Znamenito romarsko središče Sveti Primož nad Kamnikom, izpričano že od 13. stoletja naprej, sestavljajo cerkev sv. Primoža in Felicijana, cerkev sv. Petra, zvonik sv. Primoža in Felicijana, mežnarija z gospodarskim poslopjem in Marijina kapelica. Območje je bilo kot skupina stavb z Odločbo o zavarovanju poslopij pri sv. Primožu zavarovano kot spomeniška celota že leta 1958. Vzroki za nastanek cerkve sv. Petra, ki stoji višje na platoju, nad znamenito cerkvijo sv. Primoža in Felicijana do danes še niso znani. Arhitekturna zasnova cerkve je enostavna in značilna za čas zadnje četrtine 15. stoletja.
Leseni poslikani stropi predstavljajo pomemben del naše likovne dediščine. V srednjeveški cerkvi, kot sežetku kozmične geografije, je lesen strop, poleg varovalne vloge, predstavljal predvsem simbol večnosti. Ta se je udejanjala preko poslikav, ki so govorile o nebesni morfologiji v naravnem in krščanskem redu. Strop iz cerkve sv. Petra odlikuje pretanjena risba šablon, motivna raznolikost, ki posega v zakladnico prapodob, in tehnična doslednost. Na podlagi raziskav je bilo ugotovljeno, da se v Kamniku nahaja najstarejši še ohranjen in zdaj na novo datiran poslikan lesen strop v Sloveniji.
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota v Kranju je v sodelovanju z Občino Kamnik in Javnim zavodom za kulturo Kamnik pripravil razstavo, s katero smo želeli predstaviti pomen varstva poslikanega lesenega stropa in obseg posegov, ki so bili izvedeni za njegovo varstvo in zaščito.
Odprtje razstave bo v petek, 21. junija 2024, ob 12. uri, v samostanu Mekinje.
Besedilo: mag. Maja Avguštin, vodja projekta razstave, pristojna konservatorska svetovalka, ZVKDS, OE Kranj
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.