Glavni trg 24
1240 Kamnik
Skupaj zapišimo zgodbo o kamniški čebelici, ki nas bo popeljala po znamenitostih Kamnika
V Kamniku se bližajo dnevi prireditev s čebelo velikanko. Čebelarsko društvo Kamnik in mentorici čebelarskih krožkov Marija Pirc in Silva Erzar ob podpori Občine Kamnik in Čebelarske zveze Slovenije pripravljajo slavnostni sprejem, ki bo v soboto, 20. 5. 2023, ob 17. uri na Trgu talcev ob spomeniku generala Rudolfa Maistra s prihodom čebele velikanke (v primeru dežja bo sprejem čebele velikanke v preddverju Občine Kamnik).
Zavedamo se , da je Svetovni dan čebel zelo pomemben, zato vabljeni, da se nam pridružite tudi vi. Kamnik ima namreč izjemno pomembno vlogo pri razvoju slovenskega čebelarstva, saj se v Kamniku ponašamo s prvo plemenilno postajo za plemenitev in vzrejo čebeljih matic v SLoveniji, ki jo je leta 1932 na Kopiščih, v dolini Kamniške Bistrice, ustanovil profesor in čebelar Josip Verbič.
Čebelarski pozdrav "NAJ MEDI"!
Dogodki se bodo odvijali na naslednjih lokacijah:
Celotno dogajanje lahko spremljate na
O projektu čebela velikanka 3D-kranjica
Gre za 3D-kranjico, fizični model čebele delavke Apis mellifera carnica, slovenske avtohtone kranjske čebele. Izdelan je s 3D-tiskom in ima več kot 90-odstotno morfološko podobnost z resnično čebelo delavko. Za osnovo je služila prava kranjska čebela, do mikrona natančno slikana z Micro CT napravo. Maketa je izdelana v razmerju 100 : 1 in v dolžino meri 170 cm. Model združuje gibljive dele čebeljega telesa, devet animacij v slovenskem in angleškem jeziku.
Model je nastal ob slovenskem predsedovanju Svetu EU-ja, nato pa odpotoval še na svetovno razstavo Expo v Dubaj, kjer je vzbudil izjemno pozornost – v slovenskem paviljonu si ga je ogledalo skoraj miljon ljudi.
Projekt je v celoti slovenski, kajti 3D-kranjica je plod slovenskega znanja, pri izvedbi je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) sodelovala s slovenskim podjetjem Intri d.o.o. in oblikovalko Nino Oman. Za pobudo, idejno zasnovo in realizacijo projekta 3D-kranjice je zaslužen predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč, vodja projekta pa je Marko Borko. Koncept in izvedbo je usmerjala ČZS, prof. dr. Janko Božič z Biotehniške fakultete pa je bil na voljo za strokovno pomoč.
Besedilo in fotografiji: Marija Pirc in Silva Erzar
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.