Glavni trg 24
1240 Kamnik
Vabljeni na odprtje fotografske razstave Dušana Letnarja z naslovom Po sledeh izumirajoče obrti na Kamniškem, ki bo v prostorih Občine Kamnik v sredo, 31. avgusta 2022, ob 17. uri.
Po sledeh izumirajoče obrti na Kamniškem
Apnarstvo je bilo pred leti na Kamniškem precej razširjeno. Po pripovedovanju apnarja Draga Šlebirja iz Spodnjih Stranj je bilo še pred nekaj desetletji v dolini Kamniške Bistrice kakšnih 15 apnenic, z obrtjo pa so se ukvarjale generacije apnarjev. Tudi pri Šlebirjevih so imeli včasih tri apnenice. Poleg še delujoče v Spodnjih Stranjah še eno v dolini Kamniške Bistrice in drugo v Stahovici. Dragov oče je tako pred desetletji žgal apno tudi dvajsetkrat ali celo tridesetkrat na leto.
A napredek v razvoju sodobnega gradbeništva je skozi leta zmanjševal potrebe po tem nekoč zelo iskanem gradbenem materialu, ki so ga na Kamniškem uporabljali tudi za strojenje kož v nekdanji tovarni usnja. Danes so med odjemalci v glavnem le še kmetje, ki hleve še pleskajo z gašenim apnom, v zadnjem času tudi nekateri graditelji hiš, ki se zavedajo višje kvalitete bivanja med stenami, prepleskanimi s tem materialom, ter restavratorji, ki ga uporabljajo pri obnovi spomeniško zaščitenih objektov.
Fotografije, ki si jih lahko ogledamo na tokratni razstavi, je Dušan Letnar posnel pred dobrim desetletjem. Od takrat je Drago Šlebir apnenico ob glavni cesti v Spodnjih Stranjah zakuril le še dvakrat ali trikrat. Znova pa bo zagorela sredi septembra, ko se bo še zadnjič lotil dela, ki ga je opravljal vrsto let.
Z zadnjo apnenico bo pridobil med 22 in 23 ton materiala. Gašeno apno bo shranil v za to namenjenih bazenih, kjer bo na kupce čakalo še naslednjih nekaj let. Kot namreč pravi mojster svoje obrti, se gašeno apno z leti „masti“, s tem pa postaja kvalitetnejše.
Tako se končuje dvestoletna tradicija izdelave apna v družini Šlebirjevih in kot kaže tudi zgodba apnarstva na Kamniškem, saj je Drago Šlebir eden zadnjih, ki je v teh krajih še vešč te obrti.
Besedilo: Aleš Senožetnik