Glavni trg 24
1240 Kamnik
V ponedeljek, 2. junija 2025, je bila ob 19.00 v razprodani dvorani Doma kulture Kamnik premiera predstave Kit na plaži, v kateri so nastopile učiteljice OŠ Marije Vere, ki so del učiteljske gledališke skupine ŠKUD Verine zvezdice. Dogodka se je z veseljem udeležila podžupanja Romana Učakar.
Gledališka igra Kit na plaži avtorja Vinka Möderndorferja, ki nam je prijazno odstopil avtorske pravice za scenarij, pripoveduje zgodbo o devetošolki Niki in njenem mlajšem bratu Igorju z Downovim sindromom. Nika ne želi, da bi prijatelji spoznali Igorja, saj noče, da jo sošolci vidijo zgolj kot dekle, ki ima brata s posebnimi potrebami, potem pa spozna, da ga v resnici sama ni videla kot svojega brata in ni sprejela njegove drugačnosti. Igra prinaša močno družbeno sporočilo o sprejemanju drugačnosti, soočanju z družbenimi pričakovanji in duševnem zdravju mladostnikov. Skozi Nikino pot odpira vprašanja sramu, odgovornosti in ljubezni, hkrati pa se dotakne tudi osamljenosti, ki jo doživlja njena sošolka Barbka. Glavno sporočilo igre je jasno: resnično sprejemanje in ljubezen sta močnejša od predsodkov in strahu.
V predstavi je bilo 12 nastopajočih – 10 učiteljic iz OŠ Marije Vere (učiteljici razrednega pouka Damjana Pogačnik in Vlasta Lelek, učiteljica matematike Darja Čermelj, učiteljici biologije in naravoslovja Katarina Komatar in Teja Strlič Pinterič, učiteljica kemije Polona Mežnar, specialna pedagoginja Katarina Kesič Dimic ter učiteljice slovenščine Helena Brezar, Mojca Fuchs Lukežič in Vanja Hočevar) in 2 zunanja igralca – Tinkara Leskovec, ki je zaposlena na OŠ 27. julija in na OŠ Marije Vere dela kot mobilna specialna pedagoginja, in Jaka Blejc, ki je oseba z Downovim sindromom in je na odru odlično uprizoril Nikinega brata Igorja.
Učiteljska gledališka skupina ŠKUD Verine zvezdice se je pod mentorstvom Gorana Završnika v šolski knjižnici OŠ Marije Vere dobivala celotno šolsko leto enkrat tedensko, od novega leta naprej pa so začeli delati na igri. Zadnji mesec pred nastopom se jim je pridružil še Jaka Blejc, ki je odlično opravil svojo nalogo.
Učiteljska gledališka skupina Verine zvezdice je pri tem projektu sodelovala tudi z MC Kotlovnico, ki jim je omogočil, da so imeli preko Večgeneracijskega centra (VGC) Ljubljana + N´š PLAC financirano mentorstvo s strani Anje Bezlove, z ekipo Doma kulture Kamnik, ki vedno poskrbi, da je na odru vse v najlepšem redu, z Gašperjem Selkom, ki je poskrbel za zvočne posnetke, in Občino Kamnik, ki je sofinancirala projekt.
Po predstavi so gostje v dvorani nastopajočim namenili stoječe ovacije in redko kdo ni imel zarošenih oči od ganjenosti. Na to je vplivalo tudi to, da je po predstavi pred vse navzoče stopil Jaka Blejc in jih nagovoril z besedami:
»Moj svet, v katerem živim, je tak kot svet vsakega človeka. Prav tako potrebujem hrano, spanec, obleko … osnovne človekove potrebe. Predvsem pa je pomembno razumevanje, prijaznost in ljubeznivost ljudi. Lahko sem sit, imam dobro obleko, a ko grem po ulici in slišim besedo »Kaj pa ta dela tukaj?«, me to zaboli. Ta človek me ne pozna, ampak si vzame pravico, da me sodi na podlagi mojega videza. On ne ve, da jaz tega njemu ne bi rekel nikoli, saj mi je prijaznost pomembnejša. Mi z Downovim sindromom potrebujemo in dajemo predvsem ljubezen in prijaznost.«
Denar od nakupa vstopnic bo v celoti namenjen šolskemu skladu, zato se je ravnatelj Damjan Snoj po koncu predstave zahvalil vsem sodelujočim in obiskovalcem, ki so z nakupom vstopnice prispevali za boljši jutri otrok, ter vse povabil na manjšo pogostitev v preddverju Doma kulture Kamnik, predstavnik Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) gospod Tone Ftičar pa je Osnovni šoli Marije Vere predal obnovljeno priznanje za kulturno šolo.
Besedilo: Vanja Hočevar, fotografije: Franci Brezar