Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija Republike Slovenije za vode na podlagi izdelanega programa sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetjema Hidrotehnik, d. o. o. in Nivo Eko, d. o. o. ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavaruje poškodovane brežine vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila
posebno aplikacijo, kjer lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik:
https://poplave2023.evode.si/
V ponedeljek, 2. junija 2025, so v Stranjah sprostili promet po polovici novo zgrajenega mostu, ki je bil porušen v katastrofalnih poplavah avgusta 2023. Ob tej priložnosti je most obiskala tudi ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek in poudarila pomen hitrega ukrepanja: »Pred slabima dvema letoma smo tukaj gledali deročo reko in porušen most, kar nekaj vasi v občini Kamnik je bilo odrezanih od sveta. V rekordnem času smo vzpostavili prevoznost po vsej državi, tudi v občini Kamnik je bilo zaradi poplav precej dela. Vesela sem, da bo danes prvič čez novi most zapeljal avtomobil.«
Most v Stranjah je prvi od štirih državnih mostov, ki so bili uničeni v poplavah leta 2023. Podžupan Uroš Pirc je poudaril pomen varnosti: »Most je izjemna pridobitev za našo občino. Nov most je večji, širši, vključuje kolesarsko stezo in pločnik za pešce, z ene strani pa bo urejen tudi s semaforjem. Varnost vseh udeležencev v prometu je bila pri načrtovanju na prvem mestu.«
Gradbena dela bodo predvidoma zaključena do sredine avgusta 2025, ko bo most v celoti prevozen v obe smeri. Vrednost investicije znaša približno 4,8 milijona evrov, sredstva pa so zagotovljena iz državnega proračuna.
V preteklem tednu je izvajalec del družba GP Resnik, d. o. o. nadaljeval z deli ureditve športnih, prometnih in drugih zunanjih površin na območju UN K9 Šole.
Izvajala so se gradbena dela na območju športnih površin med šolama, in sicer se je izvajalo nasutje, utrjevanje in profiliranje nasipa s kamnitim drobljencem, vgrajevanje linijskih kanalet/rešetk za odvodnjavanje padavinske vode s površine igrišč, betoniranje temeljev kandelabrov za razsvetljavo igrišč ter izvedba armirano betonske plošče za namen postavitve postaje za Kamkolo.
V tem tednu bo izvajalec nadaljeval z deli na območju športnih površin med šolama, in sicer bo poleg utrjevanja in profiliranja površine izvedel prestavitev krajšega odseka javne razsvetljave in zgradil krajši odsek kanalizacije za odvajanje odpadnih voda z območja športne dvorane.
V preteklem tednu je izvajalec del družba Gradnik d.o.o. nadaljeval z odstranitvijo tlakov in stavbnega pohištva na objektu knjižnice.
Prav tako se je nadaljevalo čiščenje kinet. Izvajalec je začel z rušitvijo plošče na strehi, potekala so dela za izvedbo drenaž in pripravljalna dela na delu glasbene šole, kjer so predvideni novi svetlobniki.
Strokovni nadzor nad izvedbo del izvaja podjetje Domplan, d. d. Rok izvedbe pogodbenih del je eno leto.
Občani, ki bi želeli pridobiti pravico do dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z Zakonom o dolgotrajni oskrbi, lahko od 1. junija 2025 naprej oddajo vlogo na vstopni točki, torej pri pristojnem centru za socialno delov, v Kamniku na Usnjarski cesti 8.
Dolgotrajna oskrba na domu je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki jo uporabnik prejema na svojem domu. Izvajati se bo začela 1. julija 2025.
Uporabnik bo na svojem domu prejemal tako storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih kot tudi storitve zdravstvene nege, vezane na osnovna dnevna opravila. Upravičenec v prvi kategoriji bo mesečno prejel 20 ur dolgotrajne oskrbe na domu, v peti kategoriji pa 110 ur.
Storitve dolgotrajne oskrbe na domu bodo krite iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, prispevek za to zavarovanje pa bo potrebno plačevati od 1. julija naprej.
V organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, Območne izpostave Kamnik z vodjem izpostave, Tonetom Ftičarjem, občina Kamnik gosti festival Musica Aeterna, kjer se prepletajo glasbena odličnost, umetniška strast in edinstveno vzdušje.
Vrhunsko glasbeno doživetje: Koncertni cikel Musica Aeterna v Kamniku
Koncertni cikel Musica Aeterna, umeščen v slikovito okolje Kamnika, predstavlja eno najizjemnejših glasbenih doživetij v Sloveniji. Združuje prefinjeno izbiro repertoarja, vrhunske domače in tuje izvajalce ter čarobno atmosfero, ki občinstvu ponuja neponovljivo izkušnjo presežnega. Koncerti so se odvili v akustično izjemnem ambientu, to je v Župnijski cerkvi v Mekinjah.
Koncerti Musice Aeterne niso zgolj poslušalski dogodki, temveč poglobljena estetska izkušnja. Skupna rdeča nit cikla je iskanje presežnega – tistega, kar poslušalca preobrazi, navdihne in poveže z nečim večjim. Zvok se skozi skrbno izbran prostor, svetlobo in tišino med notami razširi v doživetje, ki presega vsakdan.
Cikel ima tudi pomembno družbeno vlogo: povezuje lokalno skupnost z vrhunskim umetniškim izrazom in Kamnik umešča na kulturni zemljevid Evrope. Prisotnost kakovostnega kulturnega dogajanja pozitivno vpliva na kakovost življenja v občini. Občanom omogoča dostop do izbranih kulturnih vsebin v domačem okolju in spodbuja kulturno udejstvovanje ter ustvarjalnost.
Musica Aeterna ni le festival – je kulturni projekt z globokim pomenom za Kamnik. Je priložnost za rast, za uveljavljanje mesta kot prostor dialoga med umetnostjo, skupnostjo in identiteto. V njem se zrcali ambicija Kamnika, da postane kraj, kjer umetnost ne le gostuje, temveč tudi raste in ostaja.
Glasbeni kritiki s festivala Musica Aeterna si lahko preberete
TU in
TU:
V prejšnjem tednu, v ponedeljek, 26. maja 2025, je v prostorih Mestne hiše v Ljubljani potekalo redno srečanje koordinacijske skupine za spremljanje izvajanja Strategije razvoja kulture v Ljubljanski urbani regiji (LUR) do leta 2027. Srečanje je bilo namenjeno pregledu ključnih tematik, povezanih z razvojem regijske kulturne politike in krepitvijo sodelovanja med občinami.
Udeležila se ga je tudi Liljana Mastikosa iz Občine Kamnik, članica koordinacijske skupine, ki je poudarila pomen medobčinskega povezovanja ter ustvarjanja pogojev za vključujoče in trajnostno naravnano kulturno okolje.
Na srečanju smo obravnavali tri vsebinske sklope:
Projekti sodelovanja – osredotočili smo se na obstoječe in načrtovane skupne projekte med občinami v regiji ter priložnosti za nadgradnjo sodelovanja med javnimi zavodi, nevladnimi organizacijami in drugimi deležniki v kulturi. Poudarek je bil na krepitvi regionalne prepoznavnosti ter izmenjavi dobrih praks. Posebna pozornost je bila namenjena skupnim projektom znotraj regije, s poudarkom na sodelovanju med Muzejem in galerijami Ljubljana, Plečnikovo hišo in Medobčinskim muzejem Kamnik. Predstavljen je bil skupni projekt »Razbarski mojster Maks Bergant in Plečnik – Čar lesa«, ki povezuje dediščino obeh umetnikov ter izpostavlja pomen rokodelskih znanj, umetniškega izraza in kulturne dediščine kot skupne vrednote.
Novi prostori sodelovanja – razpravljali smo o potrebah po novih fizičnih in vsebinskih prostorih, ki omogočajo povezovanje med ustvarjalci, organizacijami in skupnostmi. Poseben poudarek smo namenili vprašanju dostopnosti prostora za kulturne vsebine izven središč večjih mest.
Projekt prenosa znanja – predstavljen je bil koncept skupnega izobraževalnega programa za krepitev kompetenc na področju vodenja, upravljanja in razvoja kulture v lokalnem okolju. Cilj projekta je okrepiti profesionalizacijo in medsebojno učenje med deležniki na vseh ravneh.
Srečanja koordinacijske skupine predstavljajo pomemben korak k uresničevanju ciljev strategije, ki stremi k povezanemu, odprtemu in trajnostnemu kulturnemu razvoju celotne regije.
Zaključek gledališke sezone s kulturnim izletom na avstrijsko Štajersko
Dom kulture Kamnik je v soboto, 31. maja 2025, za svoje Maistrove abonente in abonente Kam na smeh organiziral kulturni izlet v avstrijski Gradec. Zaključek gledališke sezone so obeležili z ogledom predstave v znanem alternativnem gledališču Theater im Bahnhof, ki slovi po sodobnih uprizoritvenih praksah.
Poleg gledališke predstave je bil izlet zasnovan tudi kot priložnost za širši kulturni vpogled. Udeleženci so obiskali Park skulptur, razstavni prostor na prostem, kjer so razstavljena dela sodobnih umetnikov, ter Pavlovo hišo, ki deluje kot pomembno središče slovenske kulture na avstrijskem Štajerskem.
Pavlova hiša je tudi sedež Kulturnega društva člen 7 za avstrijsko Štajersko, ki si prizadeva za ohranjanje in promocijo slovenske identitete ter kulture med slovensko narodno skupnostjo v Avstriji.
Izlet je združil umetnost, druženje in spoznavanje kulturnega utripa sosednje dežele ter lepo zaokrožil gledališko sezono 2024/2025. Udeleženci so se domov vrnili polni vtisov in z željo, da se podobna doživetja še ponovijo.
Dan je bil prežet z umetnostjo, druženjem in raziskovanjem čezmejne kulturne ponudbe – popoln zaključek gledališke sezone.
Pred dnevi je v Sloveniji potekalo srečanje partnerjev evropskega projekta Microfuture (program Interreg Europe), ki se osredotoča na krepitev mikrofinančnih storitev ter spodbujanje socialne vključenosti z izboljšanjem politik in praks na področju socialnega podjetništva. Dvodnevno srečanje je potekalo v Kamniku, Krškem in Ljubljani, z močnim poudarkom na sodelovanju med partnerji, javnimi organi in deležniki – predvsem socialnimi podjetji.
Prvi dan srečanja je potekal v spodbudnem okolju Zadruge KIKštarter v Kamniku. Udeležence je pozdravila Nika Škrjanec, ki je predstavila njihov uspešen model podpore podjetništvu, zlasti mladim in inovativnim podjetjem. Sledilo je delovno srečanje partnerjev, osredotočeno na načrtovanje zadnjega leta izvajanja projekta ter razpravo o potrebnih politikah za učinkovite mikrofinančne rešitve za ranljive ciljne skupine. Udeleženci so se preizkusili tudi v interaktivni igri, ki je preizkusila poznavanje projekta ter osvetlila dosežke, ki so jih navdihnile dobre prakse s področja mikrofinanciranja in socialne ekonomije.
Drugi dan je bil namenjen študijskemu obisku dveh izjemnih primerov socialnega podjetništva v Sloveniji, Zavoda KNOF v Krškem, in njihovih dejavnosti – od trgovine z rabljenimi oblačili in salona s prenovljenim pohištvom do krožnega laboratorija za trajnostne inovacije, kot so zvočni paneli iz recikliranih materialov, ter ljubljanske Skupine ETRI, ki vključuje kar pet socialnih podjetij, ki delujejo pod njihovim okriljem: Društvo Allium, Zavod Pod strehco, SOTETOS Luče, Zelena pot in Lintvern.
Udeleženci so izrazili navdušenje nad primeri dobrih praks v Sloveniji in se vrnili v svoje države opremljeni z novimi pristopi za večjo družbeno vključenost in trajnostni razvoj.
Projekt podpirajo Občine Kamnik, Litija, Šmartno pri Litiji in Lukovica.
Več informacij o projektu najdete
TU
Trajnostno v knjižnico po nagrado!« je regijska promocijska kampanja Evropskega tedna mobilnosti 2025 – ETM 2025, ki jo je lansko leto prvič organiziral Regijski center mobilnosti Ljubljanske urbane regije – RCM LUR. Doprinos mobilnostne akcije v posamezni lokalni skupnosti je prepoznalo tudi enajst Regijski centrov mobilnosti širom po Sloveniji, ki bodo kampanjo skupaj z nami izvajali v svojih regijah. Akcija bo trajala od 2. junija do 30. oktobra in letos se ji je pridružila tudi Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik. Na pot v knjižnico se torej podajte na TRAJNOSTEN NAČIN (s kolesom, peš, javnim prevozom), zberite 5 (pet) nalepk in sodelujte v nagradnem žrebu za nepozabno doživetje v Ljubljanski urbani regiji!
Kako sodelujete?
- Obiščite eno izmed sodelujočih knjižnic.
- Pridite trajnostno – peš, s kolesom ali avtobusom.
- Ob izposoji knjig prejmete nalepko.
- Zberite 5 nalepk, oddajte kartonček in... čakajo vas super nagrade!
V Kamniku in okolici sodelujejo:
- Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik (glavna enota)
- Krajevna knjižnica Komenda
- Krajevna knjižnica Šmarca
- Krajevna knjižnica Motnik
- Potujoča knjižnica
Akcija poteka od 2. junija do 30. oktobra 2025
Nagrade prispevajo Hiša narave in kolišč MOROSTIG, HIŠA KRANJSKE ČEBELE in SLOVENSKO MLADINSKO GLEDALIŠČE
Odpravite se v knjižnico peš, s kolesom ali javnim prevozom – in sodelujte v nagradnem žrebu za nepozabna doživetja v Ljubljanski urbani regiji!
Poročilo še sledi