Glavni trg 24
1240 Kamnik
V soboto, 31. maja 2025, so središče Kamnika preplavili gasilci. Gasilska zveza Kamnik namreč letos praznuje 70 let. Od Glavnega trga do konca Samčevega prehoda so razstavili svoja vozila, opremo in demonstrirali nekaj najpogostejših gasilskih intervencij. Obiskovalci so se lahko poučili o delu prostovoljnih gasilcev, se preizkusili v oživljanju odraslih in otrok ali z dvigalom celo povzpeli skoraj 30 metrov visoko.
»70 let je minilo, odkar so se gasilska društva v Kamniku začela povezovati v zvezo. Osrednje praznovanje načrtujemo septembra, ko bo skozi mesto organizirana tudi povorka, v Domu kulture Kamnik pa slavnostna seja. Pomembno je poudariti, da vsi gasilci v kamniški zvezi delujemo prostovoljno,« je ob prireditvi povedala predsednica Gasilske zveze Kamnik, Simona Oblak.
Na območju občine Kamnik gasilci letno posredujejo na 200 do 250 dogodkih. Izstopalo je leto 2023, ko so občino prizadele poplave. Takrat so gasilci opravili neverjetnih več kot 2800 posredovanj, kar potrjuje dragocenost njihovega dela.
Župan Matej Slapar je izpostavil odlično organiziranost in močno pripadno skupnost kamniških prostovoljnih gasilcev: »Kamniški gasilci vsak dan znova dokazujejo, da pogum, solidarnost in srčnost niso le besede, temveč dejanja. S svojim prostovoljnim delom skrbijo za varnost vseh nas – tiho, hitro in učinkovito. Zato jim gre iskrena zahvala in spoštovanje.«
V video reportaži poglejte, zakaj se gasilci odločajo za prostovoljstvo.
Obiskovalci dogodka so se na dogodku lahko podrobneje spoznali z gasilskimi vozili in opremo, ekipa za prvo pomoč in prvi posredovalci so prikazovali najnujnejše postopke ob oskrbi ponesrečenca, preventivno vozilo Gasilske zveze Slovenije pa je ponazorilo, kako ukrepati v primeru požara v domači kuhinji. Ekipa gasilcev je svoje moči združila tudi v prikazni vaji z vrvno tehniko, kjer so s tako imenovano tirolsko žičnico poskrbeli za varen transport poškodovanega kolesarja. Najmlajši so se tudi sami preizkušali v natančnosti ciljanja z vodnim curkom, se povzpeli v gasilsko košaro na dvižni lestvi ali v ustvarjalnem kotičku barvali pobarvanke z gasilskimi motivi.
O Gasilski zvezi Kamnik
Gasilska zveza Kamnik združuje trinajst prostovoljnih gasilskih društev: PGD Kamnik, PGD Duplica, PGD Kamniška Bistrica, PGD Gozd, PGD Motnik, PGD Nevlje, PGD Sela, PGD Srednja vas, PGD Šmarca, PGD Šmartno v Tuhinju, PGD Špitalič, PGD Tunjice, PGD Zgornji Tuhinj. Najstarejše društvo, PGD Kamnik, letos praznuje že 143 let, medtem ko je najmlajše društvo PGD Šmarca, ustanovljeno pred 42 leti.
Vsa društva sestavljajo predani posamezniki – skupno je v občini Kamnik kar 3246 članov gasilskih društev. Med njimi je 652 operativnih gasilcev, 98 rezervnih operativcev, 279 pripravnikov, 430 mladincev, 388 pionirjev, 181 veteranov, 837 članov organizacije in 379 podpornih članov. Približno 40 odstotkov vseh članov predstavljajo ženske.
Vsi kamniški gasilci delujejo prostovoljno. To pomeni, da opravljajo vse naloge v svojem prostem času, brez plačila. Njihovo delo temelji na predanosti, solidarnosti in močni povezavi z lokalno skupnostjo.
Način delovanja kamniške gasilske zveze
Organizacija gasilskih društev je razvrščena glede na velikost območja, ki ga posamezno društvo pokriva. PGD Kamnik je osrednja enota občine in sodi v 5. kategorijo. PGD Duplica, Kamniška Bistrica, Nevlje in Srednja vas so 2. kategorija, ostala društva – PGD Gozd, PGD Motnik, PGD Sela, PGD Šmarca, PGD Šmartno v Tuhinju, PGD Špitalič, PGD Tunjice in PGD Zgornji Tuhinj – pa so 1. kategorija.
Ko pride do požara ali naravne nesreče, so istočasno aktivirani osrednja enota in lokalno društvo, ki pokriva območje nesreče. Pri prometnih nesrečah in nesrečah z nevarnimi snovmi pa posreduje izključno osrednja enota PGD Kamnik, ki ima tudi status gasilske enote širšega pomena. Gasilci so o dogodku obveščeni preko pozivnikov. Po prejemu klica se odpravijo v gasilski dom, se opremijo in s popolno posadko odpeljejo na kraj nesreče. Po vrnitvi z intervencije opremo in vozila pripravijo za naslednji poziv, ki lahko sledi že v naslednjih minutah.
Področje delovanja gasilcev
Gasilci so tisti, ki jim zaupamo, ko življenje pokaže svojo nepredvidljivo in nevarno plat. Ne le ob požarih, ampak tudi ob prometnih, delovnih in naravnih nesrečah, nesrečah z nevarnimi snovmi, ob reševanju iz vode ali višine, so gasilci tisti, ki prvi priskočijo na pomoč. Pomagajo ljudem, rešujejo živali in varujejo premoženje. Njihova vloga v družbi je neprecenljiva.
Požari, s katerimi se soočajo, se pojavljajo v stanovanjih, industriji, na vozilih, v naravi – od gozdov, travnikov, polj pa vse do komunalnih zabojnikov. Ko narava pokaže svojo moč in voda poplavi ceste ter objekte, ko močan veter razkriva strehe in podira drevesa, ko plazovi ogrožajo hiše in poti, so gasilci vedno tam, kjer jih najbolj potrebujemo. Prisotni so tudi pri nesrečah, kjer iz ukleščenih vozil rešujejo ponesrečence ter sodelujejo z reševalci nujne medicinske pomoči. Pomagajo tudi motoristom in kolesarjem, ko se vožnja konča z nezgodo.
Vstop v goreč prostor zahteva popolno zaščitno opremo, ki tehta med 20 in 25 kilogrami. Kljub teži in vročini se gasilci hitro in učinkovito odzovejo, ne glede na zahtevnost intervencije.