Društvo sv. Jakoba je v četrtek zvečer, 27. februarja 2025, v dvorani Frančiškanskega samostana v Kamniku organiziralo filmsko predstavitev arhitektke Majde Neřimove (1916 – 2001), zveste Plečnikove učenke, nekdaj tudi občinske uslužbenke.
Arhitektka Majda Neřima je večji del življenja živela in ustvarjala v Kamniku. Med njenimi deli so novogradnje, obnove in povečave verskih objektov, nagrobniki, pokopališki križi, znamenja in spomeniki, stanovanjski objekti in njihova notranja oprema. Vpogled v njeno življenje in delo omogoča skrbno urejena zapuščina, ki jo hrani arhitektkin nečak Marjan Neřima. Scenarij in film je izdelala mag. Andreja Humar Gruden po študiji arhitektke Saše Lavrinc, objavljeni v Kamniškem zborniku 2024, ob podpori in sodelovanju družine Neřima. Idejo za film je dala dr. Marjeta Humar, predsednica Društva sv. Jakob, dokumentarni film pa je sofinancirala tudi Občina Kamnik.
Avtorica filma je pregledala večino arhitektkinih del po vsej Sloveniji, v zapuščini je 39 urejenih enot (fasciklov in map) z gradivi izvedenih del (kopije načrtov, korespondenca z naročniki, stroški) … Kako obsežna je bila raziskava o delu kamniške arhitekte pove dejstvo, da se je za film s pismom oglasil tudi Pedro Opeka z Madagaskarja, kjer je vsem poznani misijonar z Malgaši zidal dve leti Slovenski misijon v začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Za njih je brezplačno zrisala načrt Majda Neřima in svojemu namenu služi še danes.
V omenjenem Kamniškem zborniku je arhitektka Saša Lavrinc med drugim zapisala: » Ime Majda Neřima se je do nedavnega omenjalo le v povezavi s Plečnikovimi učenci in prenovo cerkve v Stranjah. Prvič je sicer njena dela javno naštel dr. Niko Sadnikar v zapisu ob njeni smrti leta 2001, v katerem je ob zaključku lepo povzel tudi njene bistvene vrline: 'Vzgojena v krščanski dobroti, skromna in tiha, vedno je razmišljala o načrtih in snovanju. Vse to se je odražalo v njenem življenju. Razumela je ljudi v stiski, jim pomagala z nasveti in dejanji. Majdin učitelj, mentor, svetovalec prof. Jože Plečnik je v fasadi Križank v Ljubljani zapisal izrek: 'Minljiv si – le tvoja dela so tvoj spomin.' In to naj velja tudi za dipl. ing. arh. Majdo Neřima.'«
Z dokumentarnim filmom se je Kamnik zahvalil arhitektki Majdi Neřima, saj so bila njena vrhunska dela, v tistem času je bilo področje arhitekture skoraj v popolni domeni moških, neupravičeno spregledana.