Mali grad

Slovesnost ob 30-letnici Osnovne šole 27. julij Kamnik

13.04.2013

 

Sklepno dejanje letošnjega praznika občine Kamnik smo obeležili s slovesnostjo ob 30-letnici Osnovne šole 27. julij Kamnik. Zbrane je nagovoril župan Marjan Šarec.

Življenjska modrost je, da morajo starši in družba otroke sprejeti takšne, kot so, ne pa takšne, kot bi oni želeli, da bi bili, kar se strokovni sodelavci Osnovne šole 27. julij Kamnik trudijo udejanjiti že 30 let. Dokaz za to je odziv staršev in ostalih ljudi, ki se udeležujejo njihovih prireditev in spremljajo nastope njihovih otrok. Nemalokrat se v očeh gledalcev zalesketa solza sreče, solza ponosa, solza olajšanja in potrditve – »ravnal sem prav«.

Na današnji slovesnosti, katere rdeča nit je bila 30-letnica Osnovne šole 27. julij Kamnik, so poleg aktualnih nastopili tudi bivši učenci. S prireditvijo so dokazali, da so dejavni na mnogih področji. Aktivnosti na športnem področju je mnogo. Sodelujejo na matematičnem in računalniškem tekmovanju ter tekmovanju »Mladi tehnik«. Pridno berejo in osvajajo bralno značko ter sodelujejo na občinskem kvizu o Kamniku. V letošnjem letu bodo sodelovali na državni reviji »Zapojmo, zaigrajmo, zaplešimo«. Vsak ima torej različne talente. Včasih pri učenju potrebujejo pomoč in takšnim učencem po kamniških osnovnih šolah pomagajo učiteljice šole v obliki dodatne strokovne pomoči. Z današnjim programom in ostalimi aktivnostmi, ki se jih udeležujejo tekom šolskega leta, pa so dokaz za to, da so kljub svoji drugačnosti lahko dobri športniki, znajo lepo risati, kuhati, igrati, plesati ali peti kot slavček.

»Danes smo z vami delili prigode in dogodke oziroma vse, kar se je pri nas dogajalo v zadnjih tridesetih letih, se dogaja in se bo verjetno zelo podobno dogajalo tudi v prihodnosti naše šole«, je sprva zbrane v jedilnici kamniške šole nagovorila ravnateljica Osnovne šole 27. julij Kamnik Jasna Lampe ter dodala: »V tem času smo doživeli dosti uspehov, ni pa manjkalo tudi neuspehov. Vendar nam ti niso vzeli poguma, delovnih moči in želja, da iščemo nove poti ter nove načine dela s katerimi bi učencem pomagali izbrati pravo življenjsko pot. Takšno pot, da bi se v svoje in v zadovoljstvo svojega okolja, čim primerneje vključili v delo in si ustvarili svojo eksistenco. Ob današnjem praznovanju bom izkoristila priložnost in se zahvalila mnogim dobrim ljudem, organizacijam in podjetjem, ki so nam v teh letih kakorkoli pomagali. Težko bi izbrala prave besede, zato naj bodo iskrena zahvala za vse, kar ste storili za nas. Prepričana sem, da so vam vedri in nasmejani obrazi naših otrok hvaležni na svoj način. Z vašo pomočjo in pa seveda ob pomoči pristojnih institucij, se je šola iz leta v leto razvijala. Tako so učenci leta 1986 dobili novo opremo v učilnicah in asfaltirano igrišče pred šolo, leta 1995 smo dobili prvi računalnik, leta 2002 računalniško učilnico s sedmimi računalniki, 2008 pa jo šola dobila svojo spletno stran. V vseh teh letih smo posodabljali vzgojno-izobraževalni proces in skrbeli za prenovo in vzdrževanje objekta, za kar gre zasluga predvsem ustanovitelju in različnim donatorjem. Jeseni leta 2010 smo ostali brez igrišča, saj je na njegovem mestu zrasla zgradba vrtca Kamenček. S tem so se sicer naši pogoji za delo poslabšali, so pa naši učenci z novimi sosedi pridobili na drugem področju. Naša šola ni introvertirana, ampak deluje tudi navzven. Z veseljem sodelujemo z drugimi institucijami na mnogih področjih. Ena pomembnejših je prav gotovo mobilno specialno- pedagoška služba. Naše specialne pedagoginje oziroma defektologinje namreč na vseh večinskih šolah v občini Kamnik, na Osnovni šoli Komenda Moste, Osnovni šoli Dragomelj, Vrtcu Antona Medveda Kamnik in Zasebnem vrtcu Zarja, nudijo dodatno strokovno pomoč. Poleg tega letos gostimo tudi dva peta razreda Osnovne šole Toma Brejca in moram povedati, da sobivanje poteka v obojestranskem zadovoljstvu.«

Prijetnemu druženju in praznovanju okroglega jubileja se je pridružil tudi župan Marjan Šarec: »Danes smo se zbrali ob sklepnem dejanju letošnjega praznika občine Kamnik. Obeležili smo že 100-letnico Podružnične šole Mekinje, 80-letnico Podružnične šole Sela, kot zadnjo, a ne najmanj pomembno, pa obeležujemo obletnico Osnovne šole 27. julij Kamnik, ki praznuje častitljivih 30 let. Šola se je začela razvijati v čisto drugem sistemu in drugih okoliščinah. Živeli smo v drugi državi in marsikaj se je v teh letih spremenilo. Ni pa se spremenilo eno. To je srčnost, kultura, zavzetost, sodelovanje vseh, če lahko rečem, vpletenih v šolski proces te šole. Ravnateljica je prva med učiteljskim kadrom, ki skrbi za to, da so učenci preskrbljeni s tistim, kar najbolj potrebujejo. Ti učenci so deležni vsega tistega, česar drugje ne bi bili. To so učenci, na katere smo ponosni. Ponosni smo na njihove dosežke in uspehe, pa tudi na njihove solze, težke trenutke, ki so jih morda deležni. Kajti vemo kako je v tej družbi. Če nisi po tistih merilih kot jih postavijo drugi, imaš pač probleme. Občina Kamnik kot institucija in občina Kamnik kot celota, torej združenje občank in občanov, ne pristajamo na to. Učenci bodo skupaj z razvojnim oddelkom sosednjega vrtca, ki ga bomo letos začeli, še bolj postali del te družbe, še bolj bomo ponosni na njih in veseli, da je pri nas taka šola in, da se je vredno truditi. Tudi če bili v oddelku samo trije otroci, trud ne bi bil zaman. Kajti vsak človek, ki je prišel na ta svet, ima svoje poslanstvo in svoj smisel, predvsem pa se ob njih učimo biti človek drug drugemu, biti na voljo takrat, ko je človek v težavah in mu pokazati pot v lepši svet. In ta lepši svet obstaja. Tukaj. Danes. Med nami. Samo videti ga je treba. Danes je vsesplošno jamranje in tarnanje, da je kriza in kako nam je hudo in težko. Je težko, če si tako vsak dan dopovedujemo. Če ne znamo videti tistega, kar je dobro med nami. Na tej šoli ne vidim slabih stvari. Ko sem lansko leto prišel ob neuspehih, ki jih je omenila ravnateljica, govorim o nesrečni zamenjavi oken, ki jo bomo morali žal ponoviti, sem prišel na nedeljo popoldan in videl ravnateljico skupaj z zaposlenimi, kako so čistile, da bo drug dan pouk stekel normalno, sem si rekel: »Na tej šoli pa držijo skupaj. Na to šolo smo pa resnično lahko ponosni!« To je bistvo. Ne to, kaj bodo drugi naredili za nas, da nam bo bolje. Vsak sam lahko naredi drugemu, da mu bo bolje. Ne glede na krizo in pomanjkanje finančnih sredstev. Najboljše odločitve, najbolj smeli projekti, danes najbolj čaščeni človeški trenutki, so se rodili v težkih in kriznih trenutkih. Tudi umetniki so napisali najlepše stvaritve v težkih trenutkih, v mrazu in lahkoti. Najlepše pesmi so se rodile takrat. Spoštovane gospe in gospodje, ne želim reči, da niso težki časi. So. Ampak preživeli smo že marsikaj in tudi to krizo bomo preživeli. Pozivam vas, prosim, da na tej šoli ostanete takšni kot ste, pripravljeni na sodelovanje. Otroci, ki pa jih danes tukaj vidimo, pa nam kažejo to pot. Kako je človek lahko hitro zadovoljen, če le vidi tisto, kar je v nas in izven nas. Iščimo lepe stvari, našli jih bomo. Iščimo pozitivizem, našli ga bomo. Črne misli odženimo. Črne misli ne vodijo nikamor, samo še povzročajo večjo apatijo. Hvala spoštovana ravnateljica, vsi zaposleni in starši. Hvala lepa otroci, da nam kažete to pot. Smelo in pogumno v nadaljnjih 30 let.«

Skozi nastope so nas učenci in gostje slovesnosti popeljali v svet, ki ga morda premalo ali sploh ne poznamo – v svet drugačnosti. Ker so ponosni občani, ki se zavedajo svojih korenin, pa so se spomnili tudi generala Rudolfa Maistra. Solidarno so jim v kulturnem programu priskočili na pomoč gostje iz VDC Sožitje Kamnik, VDC Sožitje Mengeš in Osnovne šole Marije Vere. Mali orkester, v katerem sodelujejo nekdanji učenci oddelkov vzgoje in izobraževanja iz Kamnika in Domžal, nam je pod vodstvom Stanke Kač zaigral »Odo radosti« in »Pomlad«. Sledila je kratka igrana igrica, nato pa so nam zapeli otroci Otroškega in Mladinskega pevskega zbora. Slišali smo pesem Rudolfa Maistra »Pomlad«, v kulturnem programu pa je sodeloval tudi učiteljski zbor šole. Učenke in učenci četrtega in šestega razreda so se predstavili s točko »Ogrlica za mamo«. Otroci sedmega, osmega in devetega razreda pa so se spomnili šole nekoč in jo nato predstavili še v luči današnjega časa. Drugi in tretji razred se nam je na hodniku šole predstavil z razstavo slikarskih in ustvarjalnih izdelkov. S skupno pesmijo učiteljev in učencev »Skupaj lažje rastemo« smo zaključili prijetno praznovanje okroglega jubileja kamniške osnovne šole.

Učenkam, učencem in vsem naslednjim generacijam šole želimo vse dobro in uspešno v doseganju ciljev, ki si jih boste v življenju zadali.

Občankam in občanom pa iskrena hvala, da ste na tak ali drugačen način sodelovali pri prireditvah ob prazniku občine Kamnik.


<< Nazaj | Novice